7 cech dobrej strony internetowej

W dzisiejszych czasach strona internetowa to podstawa, aby pokazać swoją firmę w internecie. Zazwyczaj poprzez stronę www odbywa się pierwszy kontakt potencjalnego klienta z Twoją firmą, a jak dobrze wiesz, pierwsze wrażenie robi się tylko raz.

Budowanie strony internetowej to długi i pracochłonny proces, tym bardziej jeżeli chcesz, aby strona spełniała Twoje założenia. A czy Twoja strona na pewno spełnia warunki o jakich myślałeś przed jej zbudowaniem? Czy sprzedaje? Czy pozyskujesz dzięki niej nowych potencjalnych klientów?

Poniżej przedstawię 7 cech dobrej strony internetowej.

Wyróżnij się w internecie, znajdź swoją przewagę konkurencyjną

Pracę nad stroną internetową najlepiej jest zacząć od zapoznania się ze swoją konkurencją. Musisz sprawdzić jakie elementy firmy konkurencyjne przedstawiają na swoich stronach, na czym się skupili najbardziej i czym się wyróżniają, a następnie zapomnieć i obrać swoją ścieżkę. Dlaczego? Aby klienci wybrali Ciebie spośród wielu firm na rynku musisz zastanowić się czym Ty możesz się wyróżnić i jaką dodatkową wartość dać klientowi. Znając już swój wyróżnik, do kogo kierowana jest strona (do jakiej grupy docelowej), można przystąpić do rozrysowania całej struktury strony, inaczej mówiąc do mapy strony.

Układ strony internetowej

Strona internetowa powinna być przejrzysta i przede wszystkim użyteczna. Proces jej tworzenia wymaga dokładnego zaplanowania, omówienia oraz odpowiednich kompetencji. Wszystkie elementy zawarte w mapie strony należy uporządkować i rozrysować na makietach Lo-Fi, czyli makietach które wstępnie pokażą zarys strony internetowej, układ jej elementów, wielkość treści, ilość zakładek.

(Przykad makiety LoFi)

Makieta lofi

Kiedy już masz zaplanowany układ strony internetowej, treści, które umieścisz w odpowiednich sekcjach lub boksach, to przyszedł czas, aby na makiety LoFi nałożyć warstwę wizualną, spójną z wizerunkiem firmy, brandbookiem lub Twoimi wymaganiami.

Takie podejście do projektowania strony www zapewni Ci przemyślany układ, lepiej poznasz swoich klientów, wyróżnisz się na tle konkurencji a Twoje treści będą bardziej spójne co wszystko spowoduje lepsze pozycjonowanie w wyszukiwarce Google.

Content, oferta, słowa kluczowe

Przedstawienie Twojej firmy i oferty to kluczowa sprawa na stronie internetowej. Musisz pamiętać, że treści nie mogą być długi, zawiłe lub skomplikowane, ponieważ potencjalny klient nic z nich nie zrozumie, a przecież już wszedł na Twoją stronę internetową i szuka konkretnych informacji. Dlatego przygotowując content należy trzymać się kilku zasad:

  • pisz prosto i zwięźle
  • dostarczaj klientowi tylko najważniejszych, konkretnych informacji
  • umieszczaj słowa kluczowe w nagłówkach i przekazuj tam najważniejsze informacje
  • stosuj wypunktowanie i dość krótkie akapity

Sprawdź następnego dnia czy treści, które napisałeś są poprawne gramatycznie i przekazują te informacje, które chciałeś powiedzieć swojemu klientowi.

Szybkość ładowania strony internetowej

Od dłuższego czasu szybkość ładowania strony www jest kluczowym czynnikiem czy klient zostanie na niej czy też nie. Ile razy wyszedłeś z danej strony, kiedy ta nie chciała się załadować lub trwało to zbyt długo? Przyznam się, że u mnie to standardowa reakcja i właśnie dana firma traci klienta na rzecz konkurencji.

„47% użytkowników smartfonów oczekuje, że strona załaduje się w ciągu 2 sekund”

Aby sprawdzić prędkość ładowania strony internetowej możesz skorzystać z wtyczki Google Lighthouse. Dodatkowo Lighthouse wesprze proces optymalizacji strony i pokaże co należy poprawić. Z punktu technicznego są to na przykład: włączenie cache, optymalizacja obrazów i zdjęć, zminimalizowanie css, javascript i html.

Wersja mobilna, mobile first

Sukcesywnie z roku na rok co raz więcej użytkowników korzysta ze smartfonów. Staje się to głównym narzędziem pracy, zakupów w sklepach online jak i szukania informacji na stronach internetowych. Już kilka lat temu Google zaczął lepiej oceniać strony internetowe w rankingu, które miały wersję responsywną. Pamiętaj aby Twoja strona również była dobrze dopasowana do urządzeń mobilnych. Są to m.in.: nagłówki, ułożenie treści, duże przyciski call-to-action oraz linki w nawigacji, które łatwo kliknąć na smartfonie. Optymalna wielkość przycisku powinna być w przedziale od 42 do 72 pikseli. Najbardziej rekomendowanym rozmiarem jest ok 60 pikseli, które znajduje się mniej więcej w połowie przedziału.

„Badania mówią, że 53% wszystkich odwiedzin stron internetowych pochodzi ze smartfonów, a komputery stanowią 44% ruchu”

Aby sprawdzić czy Twoja strona dobrze wyświetla się na urządzeniach mobilnych, możesz skorzystać z takich narzędzi jak: Google Page Insights lub Google Mobile Friendly.

Zobacz także: Co to jest PWA czyli Progressive Web Application?

Case study, portfolio – pokaż klientom co robisz i w jaki sposób

Case study, inaczej studium przypadku to jedna z najważniejszych rzeczy, które muszą się pojawić na stronie internetowej. Jest to miejsce, gdzie klient przekonuje się do Twoich usług czy produktu. Dobrze opisane wdrożenie lub usługa którą wykonałeś może przynieść więcej klientów niż każdy inny kanał dystrybucji do pozyskiwania klientów. Dlaczego? Ponieważ klient z Twojej grupy docelowej może mieć identyczny problem, który Ty już rozwiązałeś lub inny problem, ale kluczowe, że należy właśnie do Twojej grupy docelowej. Wzbudza to jego zaufanie i nie będzie chciał szukać rozwiązań gdzie indziej. Dobrze opisane case study to temat na osobny artykuł, ale w skrócie musisz w nim przedstawić:

  1. Klienta (krótki opis, czym się zajmuje, jaka to firma)
  2. Jaki miał problem
  3. Jak go rozwiązałeś
  4. Dane statystyczne jak pomogłeś klientowi, co mu to przyniosło (np.: x% więcej konwersji) – Pamiętaj że liczby dobrze trafiają do Twoich klientów
  5. Testimonial – wypowiedź klienta

Zapytaj swoich dotychczasowych klientów, czy możesz opisać jak pomogłeś ich firmie, prześlij do akceptacji i umieść na swojej stronie internetowej.

Loga klientów i testimoniale

Podobnie jak z case study jest to kolejny punkt, który buduje zaufanie u Twojego klienta. Krótka opinia na temat pracy, którą wykonaliście, zdjęcie i logotyp działa bliźniaczo podobnie jak polecenie. Jeśli pracujesz z firmą, którą sporo osób może znać albo znają ją ludzie z branży to poproś o taką opinię i możliwość umieszczenia logotypu na swojej stronie. Na pewno bardziej skłoni do wysłania zapytania przez Twojego potencjalnego klienta.

Podsumowanie

Jak widzisz samo podłączenie szablonu nie wystarcza, żeby strona internetowa spełniała swoje funkcje lub założone przez Ciebie cele. Proces tworzenia zaczynamy już od poznania persony (czyli potencjalnego Twojego klienta), przechodząc przez konkurencję, wyróżniki, dobrego przedstawienia oferty, przygotowania contentu, zaprojektowania układu strony internetowej, a kończąc na programowaniu i testach optymalizacyjnych.

Warto wspomnieć, że samo stworzenie strony www nie wystarczy. Jest to ciągły proces różnych modyfikacji, zbierania feedbacku od klientów, dopasowywania strony pod kolejne algorytmy wyszukiwarki Google. Proponuję zapoznać się z takimi narzędziami jak: Google Analytics, Google Search Console czy Test My Site, aby śledzić wyniki i postęp prac nad stroną internetową.

Jeśli potrzebujesz stworzyć nową stronę www dla swojej firmy, produktu czy usługi to zapraszam do kontaktu z Risenet. Więcej na temat tworzenia stron internetowych oraz procesu przeczytasz tutaj: Strony internetowe

czytaj więcej

zobacz najnowsze artykuły